Zakupy

 

Walutą brytyjską jest funt szterling – “pound sterling” (Wielka Brytania odrzuciła euro po narodowym referendum). Jeden funt to 100 pensów – “pence”. Monety mają następujące nominały: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, 1 funt, 2 funty. Banknoty: 5, 10, 20, 50 funtów (w Szkocji można wciąż napotkać ważne banknoty 1-dno funtowe).

Sklepy Zjednoczonego Królestwa otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00; duże domy towarowe – do 18:00. W środy lub czwartki występuje zjawisko zwanelate night, podczas którego godzina zamknięcia przybytków handlowych zostaje przesunięta nawet do 20:00. W niedziele i święta sklepy w dużych miastach działają od 10:00 do 18:00, aczkolwiek dokładna rozpiętość godzinowa waha się w indywidualnych przypadkach. W małych miejscowościach i wsiach sklepy bywają zamykane na jedno popołudnie tygodnia roboczego, najczęściej w środy.

Banki na ogół czynne są od 9:30 do 16:30, w święta państwowe są zamknięte. W niedziele niektóre z nich bywają otwierane na kilka godzin, wiele z nich posiada całodobowe recepcje, w których można dokonać wypłaty z bankomatu, oczywiście o ile funkcja ta jest dostępna dla posiadacza danej karty – informacji należy zasięgnąć przed wyjazdem w swoim banku.

W dobrym tonie jest dawanie napiwków w hotelach i restauracjach; o ile opłata za usługę nie została doliczona do rachunku, zwyczajowo należy doliczyć dodatek w wysokości 10-15% całości rachunku; w przypadku pokojówek, bojów hotelowych i kelnerów kwota napiwku jest całkowicie dowolna, choć nie powinna być niższa niż 50 pensów. Niektóre restauracje podają na rachunku sugerowaną wysokość bakszyszy.

Warto pamiętać o sezonowych wyprzedażach tuż po Bożym Narodzeniu i w styczniu; przed słynnym londyńskim Harrodsem kolejki organizują się już kilka dni przed tym okresem. Letnie sell-out’y odbywają się zazwyczaj w lipcu.

 

 

Tags

, , ,

Related Posts

  • No Related Posts