Home »

Wielka Brytania

 

Wielka Brytania to kraina unikalna pod niemal każdym względem. Zjednoczone Królestwo, położone w całości na Wyspach Brytyjskich, jest jednym z najstarszych w Europie i szczyci się ogromnym dorobkiem kulturalnym i przebogatą historią.

Wbrew obiegowej opinii o tradycyjnym braku temperamentu „narodu sklepikarzy”, jak lekceważąco o Anglikach wyrażał się Napoleon, Korona Brytyjska przez stulecia dyktowała całemu światu warunki, na jakich odbywała się kolonizacja najdalszych zakątków świata, a z jej zdaniem i potęgą liczyły się największe mocarstwa, dostosowujące doń swoją politykę zagraniczną.

Odwiedzając Wielką Brytanię, należy pamiętać o historycznej wadze niemal każdego miejsca, w którym postawimy stopy… Nawet najmniejsza wioska gościła niegdyś w swych granicach najmożniejszych Lordów, na każdym z gościńców stukały kopyta posłańców z najdalszych zakątków Europy i świata, wiozących Królowi Brytyjskiego Imperium wyrazy hołdu i uległości.

Jakże niezwykła to kraina, dom wielu tak dalece różniących się nacji. Oto bitni i niezależni Szkoci, którzy nigdy nie ugięli karku przed Anglią, nawet, gdy kładli go pod katowski topór. Oto krewcy Irlandczycy, którzy do dziś nie pogodzili się z angielską dominacją i wciąż , jak przed stuleciami, przelewają krew w imię suwerenności i wolności. Oto pracowici i skromni Walijczycy, którzy ze swej pięknej krainy uczynili zagłębie przemysłowe i zapewnili wyspiarskiemu Królestwu dostatek i niezależność od towarów i produktów Kontynentu. Oto dumni, stateczni i uprzejmi Anglicy, którzy wciąż uważają swoją ojczyznę za centrum świata, którzy stoicyzmem i cierpliwością wygrywali każdą z wojen, nawet tę najstraszniejszą, II Wojnę Światową…

Zapraszamy do wizyty w UK, przepraszając, iż skromne ramy niniejszej publikacji nie pozwolą nam na opisanie choć jednego procenta wartych ujrzenia miejsc, nie przybliżą dostatecznie pięknej i długiej historii tego Królestwa, nie przeniosą niepowtarzalnego klimatu Wysp, nie opowiedzą o niepowtarzalnej sztuce, humorze, architekturze, kalejdoskopie krajobrazów… Mimo wszystko zachęcamy do zapoznania się w niniejszym przewodnikiem, niech przekona Państwa do tego, co zdaje się być truizmem – nie ma lepszego miejsca na urlop, niż bliska nam Wielka Brytania, miejsce, którego różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Łukasz Kowalczyk

Our Sites: wielkabrytania.info; wielkabrytania.net; wielka-brytania.com; brytania.info; walia.info