Home » Kultura »

Festiwale

 

The Nothing Hill Carnival - przypadający w ostatnią niedzielę  i poniedziałek sierpnia, zapoczątkowany przez imigrantów pochodzących z Karaibów, jest jednym z najbardziej spektakularnych i najważniejszych wydarzeń w Londynie. Oficjalne początki festiwalu sięgają 1964 roku, kiedy to połączono tradycyjną zabawę emigrantów z Trynidadu i Tobago z imprezą antyrasistowską zainicjowaną przez Claudię Jones kilka lat wcześniej. Karnawał stał się stałym elementem londyńskiej dzielnicy Nohting Hill, będącym niegdyś głównym skupiskiem mieszkańców pocodzenia karaibskiego. W imprezie każdego roku bierze udział coraz większa liczba emigrantów a zabawa stała się jedną z największych imprez ulicznych w Europie.

Baishakhi Malea - impreza podczas której świętuje się bengalski Nowy Rok , który w rzeczywistości obchodzony jest 14-15 kwietnia. Doroczne święto obchodzone w londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets w East London jest jedną  z największy imprez ulicznych, która przyciąga ok .80 000 gości

Glastonbury Festival of Contemporary Preforming Arts (Wortny Farm, Somerset) - jedna z największych i najpopularniejszych imprez muzycznych w Wielkiej Brytanii. Pierwszy festiwal został zorganizowany 19 września 1970 roku, z inicjatywy Michaela Eavisa .Z biegiem czasu festiwal z typowo muzycznej imprezy przeształcił się w pokaz współczesnej muzyki, sztuki, teatru i preformace’u.

T in the Park- jeden z najważniejszych festiwali odbywających się w Szkocji na lotnisku Balado.Festiwal jest wydarzeniem muzycznym, które co roku przyciąga około 80 000 fanów z całego świata. Pierwsza impreza, której nazwa pochodzi on głównego sponsora browaru Tennents, zorganizowana została w 1994 roku w Strathclyde Country Park.

World of Music Arts and Dance to jeden z najbardziej oryginalnych festiwali odbywających się w Wielkiej Brytani. Idea festiwalu narodziła się w latach 80-tych XX wieku wraz z pojawiniem się terminu Muzyka Świata, który wszedł do kultury masowej po wprowadzniu Światowego Dnia Muzyki (Fete de la Musique) w 1982 roku we Francji. Festiwal odbywa się 21 czerwca nie tylkow Paryżu ale coraz większej ilości miast na świecie. Od 1982 roku fundacja World of  Music Arts and Dance (WOMAD) wspiera organizację festiwali na całym świecie, których celem jest wymiana wzajemnych doświadczeń kulturowych. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Wielkiej Brytanii w 1982 roku z inicjatywy Petera Gabriela, prezentująca muzykę wykonawców z Azji i Afryki.

Twinwood Festival - oragnizowany na lotnisku Claphalm w Berdforshire dla fanów jazzu. Idea festiwalu, który odbywa się od 2002 roku, związana jest z historią z 1944 roku. Wtedy to z pasa lotniska Claphalm wystarował swoim ma łym samolotem Glenn Miller. Samolot wraz z pilotem zaginęli w tajemniczych okolicznościach nad kanałem La Manche i nigdy nie zostali odnalezieni. Festiwal łączy nurty różne nurty muzyczne -  jazz, rock&roll, swing i jive.

Incoming search terms:
  • festiwale w wielkiej brytanii
  • wielka brytania festiwale