Home » Atrakcje »

Stonehenge

 

Jest to najbardziej znany ze wszystkich angielskich megalitycznych kręgów. Stonehenge znajduje się na Równinie Salisbury, na zachód od Amesbury. “Na żywo” krąg wydaje się mniejszy, niż na zdjęciach, niemniej najwyższy z obelisków ma aż 6,7 metra wysokości, podczas gdy inny wkopany jest na głębokość prawie dwóch i pół metra. Cała konstrukcja składa się z trzydziestu 25-ciotonowych bloków skalnych (niektóre przybyły tu aż z południowo-zachodniej Walii – tzw. bluestone występuje jedynie w rejonie walijskich Gór Preseli), z których 17 wciąż stoi. Na szczycie obelisków ułożono horyzontalnie starannie wygładzone bloki z arsenu.

Najnowsze odkrycia archeologiczne wskazują, że Stonehenge był budowany i wielokrotnie modyfikowany na przestrzeni wielu, wielu stuleci. Pierwsze doły zostały wykopane już na przełomie 9 i 8 tysiąclecia p.n.e., 3 tysiące lat przed Chrystusem zbudowano pierwszy krąg, zaś dokładnie 4100 lat temu rozpoczęto konstrukcję zaawansowanych kamiennych struktur, które możemy podziwiać po dziś dzień. Pierwsza pisana wzmianka o Stonehenge pochodzi z 1135 roku, kiedy to kronikarz Geoffrey z Monmouth zanotował dwie legendy, tłumaczące genezę tego enigmatycznego skalnego tworu. Według jednej z nich kamienne bloki zostały przyniesione przez szczep olbrzymów aż z Afryki, stąd miał wylatywać na zamorskie wyprawy słynny czarodziej Merlin; inna legenda głosi, że Merlin osobiście zbudował Krąg, na użytek Ambrosiusa Aurelianusa, Króla Brytonów.

Stonehenge nawet dziś pobudza wyobraźnię i przyciąga całe tłumy turystów – monument najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby uniknąć burzącego klimat przeszłości XXI-wiecznego harmidru. Największe tłumy pojawiają się “z okazji” równonocy i przesileń, gdy wyznawcy neopogańskich religii druidycznych przybywają w to szczególne dla starych celtyckich wierzeń miejsce, aby oddać hołd Słońcu i Naturze. Spektakl, jaki się wówczas odbywa, zapewnia niezatarte wspomnienia; na 24 godziny ludzie wyrzekają się całej “współczesności” i przenoszą w czasy, gdy wokół Stonehenge tańczyli i modlili się starożytni Celtowie i Druidzi…

 

 

Incoming search terms:
  • stonehenge wielka brytania
  • wielka brytania stonehenge
  • wielkiej brytania stonehenge