Home » Atrakcje »

Parlament

 

Budynek Houses of Parliament, znany także jako Pałac Westminsterski, stoi na miejscu XI-wiecznego pałacu Edwarda Wyznawcy. W 1547 roku rezydencja królewska została przeniesiona do Pałacu Whitehall, lecz lordowie wciąż spotykali się w Westminsterze, co ostatecznie uczyniło go siedzibą angielskiego parlamentu.

Wspaniała neogotycka budowla, jaką możemy podziwiać dzisiaj, powstała pomiędzy 1840 a 1888 rokiem. To dzieło architekta Karola Barry, który tworząc projekt postawił sobie za cel upodobnienie Parlamentu stylistycznie do pobliskiego Opactwa Westminsterskiego, tradycyjnego miejsca koronacji królów. Dwie charakterystyczne wieże to Big Ben i Wieża Victorii, na którą w czasie obrad Parlamentu wciągana jest flaga narodowa.

Budynek od XVI wieku odgrywał ogromną rolę w życiu politycznym i administracyjnym. To tutaj m.in. w 1653 roku zaprzysiężony został Lord Obrońca Oliver Cromwell, co dało początek jedynemu w historii Anglii okresowi rządów republikańskich,. To tutaj też Guy Fawkes 5 listopada 1605 roku próbował dokonać zamachu terrorystycznego polegającego na wysadzeniu w powietrze całego Pałacu Westminsterskiego. Tego pierwszego uhonorowano statuą w Westminster Hall, tego drugiego powieszono. Z przewrotnie angielskim poczuciem humoru celebruje się dzień spisku corocznymi pokazami sztucznych ogni… “Remember, remember, the fifth of November…”

 

Izba Gmin (Izba Niższa)

Budynek został zniszczony w 1941 roku, jednak po wojnie zrekonstruowano go na podstawie oryginalnego planu Karola Barry. Sala obrad przypomina chór, członkowie gabinetu siedzą na frontowych ławach, dokładnie naprzeciw przedstawicieli opozycji. Odległość pomiędzy tymi ławami wynosi dokładnie długość dwóch mieczy i jednej stopy. Członkowie nie mogą przekraczać wyznaczających ten dystans czerwonych linii, co ma służyć zagwarantowaniu bezproblemowego przebiegu obrad i powstrzymać co bardziej krewkich parlamentarzystów przed sięgnięciem po zgoła “nieparlamentarne” środki perswazji.

Na środku sali stoi Stół Izby, na którym spoczywa berło Lorda Speakera, nadzorującego obrady.

Izba Lordów (Izba Wyższa)

To tutaj Jej Wysokość Królowa każdego listopada otwiera obrady Parlamentu, wygłaszając tradycyjną mowę z majestatycznego tronu, ustawionego w najbardziej honorowym miejscu sali. Lord Kanclerz siedzi dokładnie naprzeciw Królowej, na tradycyjnym Worku Wełny, wielkiej poduszce wypchanej wełną – jest to tradycja sięgająca Średniowiecza, kiedy to surowiec ten był głównym towarem eksportowym Anglii.

 


 

 

 

 

 

Incoming search terms:
  • parlament w londynie
  • parlament londyn
  • londyn parlament
  • parlament londyński
  • parlament w londynie architektura
 

Tags

, , , , ,

Related Posts

  • No Related Posts