Home » Kraj »

Geografia

 

Terytorium Anglii jest dość pofałdowane, największe pasma górskie można znaleźć na północy; już w czasach Rzymian stanowiły one naturalną granicę z krajem Celtów, a dziś służą jako naturalna skarbnica surowców naturalnych. Największe miasta Anglii to Londyn (stolica), Manchester, York, Birmingham, Liverpool, Sheffield, Newcastle i Bristol. Symbolem Anglii jest czerwona królewska Róża Tudorów.

Słynąca z kwitnącego przemysłu wydobywczego Walia jest krajem górzystym, stolicą Księstwa jest leżący na południu Cardiff. Symbolem Walii jest żółty żonkil.

Nieco bardziej zróżnicowana krajobrazowo jest Szkocja, można w niej znaleźć rozległe niziny i wysokie szczyty górskie (najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii, Ben Nevis, liczy 1343 m. n.p.m.), zatoczki, fiordy i prastare jeziora, zamieszkałe przez mityczne stwory pokroju słynnego Pana Potwora z Loch Ness. Północne wody terytorialne upstrzone są dziesiątkami wysp, z których najsłynniejsze są Hebrydy, Orkady, Szetlandy (na tej ostatniej wyspie produkowane są sławne na cały świat swetry, tkane z runa lokalnych owiec). Największe miasta Szkocji to Edynburg (stolica), Glasgow i Aberdeen. Symbolem Szkocji, wspaniale alegoryzującym surową i twardą naturę kraju i jego mieszkańców, jest oset.

Głównymi miastami Irlandii Północnej są Belfast (stolica) i Derry. Brak tu narodowego symbolu, nieoficjalnie uznaje się za taki Czerwoną Dłoń – to ją noszą na piersi członkowie narodowej jedenastki piłkarskiej.

 

Tags

, ,

Related Posts

  • No Related Posts