Cło

 

Po opuszczeniu samolotu, statku lub pociągu turyści zobowiązani są do przejścia przez strefę odpraw celnych. Większość portów, lotnisk i stacji ma trzy rodzaje specjalnie oznaczonych „przejść”, niektóre mają tylko jedno, „czerwone”.

Czerwone przejście należy wybrać, gdy posiadamy towary do oclenia, wyroby tytoniowe w ilości przekraczającej ustalony limit (szczegóły niżej), towary importowane lub po prostu nie jesteśmy pewni, czy posiadamy coś do zadeklarowania, a chcemy uniknąć ewentualnych kłopotów.

Zielone przejście jest dla podróżnych przybywających z kraju nie należącego do Unii Europejskiej, o ile nie posiadają zakazanych lub obostrzonych restrykcjami ilościowymi i specjalnymi towarów (np. narkotyki, broń, zwierzęta, artykuły żywnościowe, używki w ilościach przekraczających limity bezcłowe).

Niebieskie przejście wybieramy przybywając z kraju należącego do Unii Europejskiej, o ile nie posiadamy zakazanych lub obostrzonych restrykcjami towarów.

UWAGA: Służby Celne Jej Królewskiej Mości mają obowiązek chronić Zjednoczone Królestwo przed wwozem narkotyków, broni palnej, materiałów wybuchowych i innych zagrażających bezpieczeństwu obywateli artykułów, jak również mają rozkaz powstrzymywać przemytników, próbujących unikać dopełnienia formalności celnych i odprowadzania podatku. Aby wypełnić nałożone przez Koronę obowiązki, służby celne dokonują wyrywkowych kontroli podróżnych, polegających na dokładnym przeszukaniu bagażu i rewizji osobistej. W przypadku zatrzymania przez celników dla dokonania tego typu kontroli, zaleca się pełną współpracę i zrozumienie dla konieczności wspólnego wysiłku wobec zagrożenia terroryzmem i przemytem. Nie ma możliwości negocjacji i powstrzymania urzędników przed wypełnieniem ich rozkazów; na dowód pozwolimy sobie przytoczyć pewną anegdotkę… Otóż, kilka lat temu doszło do międzynarodowego skandalu obyczajowego, gdy „ofiarą” wyrywkowej kontroli padła sama Diana Ross. Pomimo statusu jednej z największych gwiazd i diw współczesnej muzyki rozrywkowej, pani Ross musiała całkowicie podporządkować się poleceniom celników, choć kosztowało ją to wiele frustracji i przełknięcia kilku „gorzkich pigułek” podczas rewizji osobistej. Wystosowane później przez jej prawników zarzuty o „przekroczenie kompetencji i nękanie” zostały całkowicie odrzucone przez brytyjski sąd, który wziął w obronę urzędników celnych, argumentując, że w świetle brytyjskiego prawa wszyscy są równi i w równym stopniu podlegają jego przepisom, a tym wypadku nakazują one pełną współpracę z celnikami. Pamiętajmy o tym, o ile chcemy uniknąć poważnych kłopotów z angielskim wymiarem sprawiedliwości…

Oto lista artykułów, których ilość/objętość nie może być przekroczona przy przekraczaniu granicy:

  • Alkohole wysokoprocentowe: 10 l
  • Papierosy: 200 sztuk
  • Cygaretki: 200 sztuk
  • Cygara: 200 sztuk
  • Tytoń: 1 kg
  • Wino likierowe (porto, sherry, etc.): 20 l
  • Wino: 90 l (60 l wina musującego)
  • Piwo: 110 l

Osoby poniżej 17-stego roku życia nie mogą w ogóle wwozić wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

 

Incoming search terms:
  • cło wielka brytania
 

Tags

Related Posts

  • No Related Posts