Home » Atrakcje »

Big Ben

 

Big Ben to jeden z najbardziej znanych punktów Londynu. Nazwa “Wielki Ben” nie określa samego zegara, czy też wieży, ale trzynastotonowy dzwon, zawieszony wewnątrz. Nazwano go tak na cześć pierwszego zarządcy prac budowlanych, sir Benjamina Hall’a. Dzwon pochodzi ze starego Pałacu Westminsterskiego, został jednak podarowany diakonowi katedry św. Pawła przez króla Wilhelma III. W 1858 roku wrócił do Westminsteru i znajduje się tam po dziś.

Słynna melodia, wygrywana przez mniejsze dzwony zegara została po raz pierwszy wyemitowana przez BBC na cały świat 31 grudnia 1928 roku. W czasie II W.Ś. trwał niewzruszenie na swoim posterunku, dodając ducha Brytyjczykom i drwiąc z najgorszych nalotów bombowych – w 1941 roku bomba zapalająca zniszczyła sąsiednią Izbę Gmin Parlamentu, jednak wieża zegarowa pozostała niedraśnięta.

Wewnątrz wieży znajdują się cele, gdzie dawniej więziono naruszających przywileje członków parlamentu; choć prawo to istnieje po dziś, Parlament nie korzysta z niego – ostatni przypadek dyscyplinarnego ograniczenia wolności poprzez zamknięcie w Big Benie odnotowano w 1880 roku.

Incoming search terms:
  • big ben londyn wielka brytania
  • big ben
 
Big Ben  

Tags

, , , ,

Related Posts

  • No Related Posts